Home » Neuromarketing (Nöro Pazarlama) Nedir? İngilizce ve Türkçe Kaynakları Okuyarak Bilgi Sahibi Olun

Neuromarketing (Nöro Pazarlama) Nedir? İngilizce ve Türkçe Kaynakları Okuyarak Bilgi Sahibi Olun

Neuromarketing, Türkçesi ile Nöro Pazarlama insan beynini satın alma davranışı itibarıyla baştan sonra inceleyen, buna göre stratejiler geliştiren pazarlama dalıdır.

Özellikle 2017 yılının sonundan bu yanan ülkemizde popüler bir hale gelen ve bunun üzerine çok yazılıp çizilen, aynı zamanda da çok merak edilen bir konu olan Neuromarketing(Nöro Pazarlama) ile ilgili bilgi edinebileceğiniz faydalı makaleleri bir araya getirdik.

Neuromarketing(Nöro Pazarlama) nedir? Örnekleri nelerdir? Pazarlama faaliyetlerinizde nerede, ne zaman ve nasıl kullanabilirsiniz sizler için seçtiğim faydalı makaleler üzerinden inceleyebilirsiniz.

1.Neuromarketing 101: What is Neuromarketing and How are Companies Using It?

HEMEN İNCELE

Oldukça faydalı pazarlama bilgileri, içerikleri sunan ImpactBND üzerinde yer alan bu içerikte Nöro Pazarlama nedir çok güzel bir şekilde açıklamışlar. Benim en çok sevdiğim yanı ise özellikle bilimsel atıflara başvurmaları ve bunlarla ilgili hap bilgiler vermeleri oldu.

2. ACSMediaKit Neuromarketing Yazı Dizisi

HEMEN İNCELE

ACSMediaKit’in blogunda Nöro Pazarlama ile ilgili harika bir yazı dizisi var. Tam 4 yazıdan oluşan bu dizi için bir Intro blog yazısı bile hazırlamışlar 🙂 Açıkçası bir seri için giriş blog yazılarına denk gelmiyorum. Intro’dan sonra “Step 1” diye bir link vermişler ancak 2.yazıya bir link yok. Dolayısı ile bir hayal kırıklığı yaşadım ilk önce acaba devam ettirmediler mi diye. Ancak yanılmışım. 4 yazılık seriye ulaşmak için “Hemen İNCELE” butonuna tıklayarak kategoriye giderek bütün yazılara ulaşabilirsiniz.

3. An introduction to neuromarketing

HEMEN İNCELE

Açıkçası herhangi bir dijital konuda veri işin içindeyse Smart Insights’a hemen damlıyorum. Smart Insight’ın tamamen bilimsel ve data odaklı hazırladığı bu “nedir” içeriğine mutlaka göz atmalısınız.

4. 10 Recent Neuromarketing Research Studies (and Their Real-World Takeaways)

HEMEN İNCELE

Nöro Pazarlama’nın insan beyninin satın alma davranışı ile ilgilendiğini en başta aktarmıştım. (Özellikle bu konuda uzun yıllar çalışmalar yapmış profesyoneller isimler tabii ki durumu benden daha iyi bilirler orası ayrı. ) İş böyle olunca işin içine bilim ve akademik araştırmalar giriyor.

ConversionXL de Nöro Pazarlama ile ilgili yapılan ve öne çıkan son 10 araştırmayı incelemiş, bulguları, gerçek dünyadaki karşılıklarını ve bunlara ilişkin yorumlarını okuyucuları ile paylaşmış. Ben çok sevdim.

5. Neuromarketing: 6 Examples of Brands Using Psychology in Social Media Marketing!

HEMEN İNCELE

Nöro Pazarlama ve sosyal medyada markaların bunu nasıl kullandığına ilişkin güzel tespitlerin olduğu bir içerik. Listede bu kısıma kadar hep bilimsel ilerledik. Biraz da sosyal medyadan güncel örnekleri ve çıktıları inceleyelim 🙂

6. 15 NeuroMarketing Mind Hacks That Will Make You More Effective

HEMEN İNCELE

CoSchedule’da yayınlanan bu yazıda kendiniz ve markanız için dijitalde Nöro Pazarlama’yı basit yollarla nasıl etkili bir şekilde kullanabileceğiniz aktarılıyor. Sosyal medya profil düzeninden kullanacağınız fontlara, sayfalarınızdaki/e-kitap indirme sayfalarındaki görselleri seçerken nelere dikkat edeceğinizden nasıl başlıklar kullanacağınıza kadar pek çok hap bilgi var. Üstelik bunları infografiklerle zenginleştirmişler. Muazzam kaynak.

7. Nöropazarlama (Neuromarketing) – dunya.com

HEMEN İNCELE

Bu kısma kadar hep İngilizce kaynaklar verdik. Bundan sonraki kısımda ise Türkçe devam edeceğiz. Ekonomi gazetesi olan Dünya’da yine bilimsel atıflar yapılarak aktarılan bu içeriği oldukça faydalı buldum. Markalar ve bunu nasıl kullandıklarına ilişkin güzel çıktılar mevcut.

8. Beyin Okuyarak Pazarlama Stratejisi Geliştiren Ürkünç Reklam Taktiği: Neuromarketing

HEMEN İNCELE

Ekşisözlük’te yer alan “neuromarketing” başlığındaki entry’den yola çıkılarak hazırlanan ve derlenen bu içerikte daha basit anlatımlarla ve örneklerle Nöro Pazarlama’nın ne olduğu ve örnekleri aktarılmış.

9. Nöro Pazarlama ve Inbound Pazarlama

HEMEN İNCELE

Türkiye’nin en başarılı ve düzenli blog içeriği üreten ajansları arasında yer alan ve Inbound Pazarlama’yı Türkiye’ye tanıtan Netvent’in blogunda yer alan ve oldukça güzel hap bilgilerle anlatılan Nöro Pazarlama, Inbound Pazarlama ile birleştirilmiş.

10. Nöro Pazarlama Nedir? Markalar Tarafından Nasıl Kullanılır?

HEMEN İNCELE

Nöro Pazarlama nedir ve markaların bilimsel yollarla bunu nasıl kullandığına dair güzel bir içeriği daha buraya bırakıyorum 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published.