Home » Trendyol, Hepsiburada, n11: 9-10-11 Kasım Alışveriş Çılgınlığını Google’da Kim Kazandı?

Trendyol, Hepsiburada, n11: 9-10-11 Kasım Alışveriş Çılgınlığını Google’da Kim Kazandı?

Kasım ayı online alışveriş için inanılmaz bir çılgınlık yaratıyor. Bu süreçte ilgili ekipler ekstra mesai yaparken bir hayli de yıpranıyorlar. Ben de SEO açısından genel bir değerlendirme yaparak bu durumu incelemek istedim.

Bende fikrin olgunlaşmasının başlangıcı da aslında Twitter’da 9-10-11 Kasım’da akışımın e-ticaret siteleri ile dolması ve Otelz’nin ürün yöneticisi olan ve muhteşem işler çıkaran İbrahim’in attığı tweet oldu. n11 patlayacak mıydı? Ben de buna nazaran şunu düşündüm Google aramaları nasıl bir ivme kazanacaktı? İki üç gün daha bekleyip sonuçları Google ve Ahrefs üzerinden almak istedim.

Trendyol, Hepsiburada, n11 ve GittiGidiyor için arama yaptım.

Google üzerinden her gün popüler aramaları takip ediyorum. 9 ve 11 Kasım’da n11 ve Trendyol ile ilgili e-posta alınca(doğal olarak bekliyordum) ilgimi de çekti. Web sitelerinin kampanyalar başlayınca çökmesi de bu popülariteyi arttırdı ve bence ekstra bir pazarlama ivmesi yarattı.

9 Kasım’da indirimlere başlayan ve ayı diğer rakiplerine göre erken açan Trendyol’a karşı Hepsiburada ve n11 nasıl bir performans gösterdi?

Sonuçları birlikte genel hatlarıyla inceleyelim.

Google Trends Son 7 Gün (7-14 Kasım 2019)

Yukarıdaki tabloya göre;

  1. Trendyol
  2. n11
  3. Hepsiburada
  4. Gittigidiyor olarak sıralanmışlar.

Görselin tam boyutu için tıklayın.

Yukarıda genel olarak baktığımız görsel markaların aranmalarına göre karşılaştırması ve hangi illerde ön plana çıktıları üzerine bir ekran görüntüsü. Hemen yukarıda tam boyut linki mevcut. Burada dikkatimi çeken şey Türkiye’nin doğusundan batısına bütün illerde hemen hemen koyu renkler mevcut ve bu bütün siteler için geçerli.

Yani bütün web siteleri(Trendyol, Hepsiburada, n11, GittiGidiyor) için Türkiye’nin her noktasından 7 gün boyunca arama yapılmış. Bu online alışveriş için büyük bir başarı.

Ahrefs üzerinden incelemeye gelirsek;

1)Trendyol

Trendyol 1 Kasım’dan itibaren 1-3 ve 4-10.sıralarda düşüşler yaşamış. Trendyol’u inceleyen SEO uzmanları da bunun farkındadırlar, web sitesi kampanya bazlı gittiği için sabit sayfaların SEO değerleri sabit kalmıyor, yeni giren kampanyalar sıralama alıyor ve ürünler de buna göre güç kazanıyorlar. n11, Hepsiburada gibi stabil bir düzende ana sayfaları da yok. Ekime kadar iyi gelmişler ancak Kasım’da ilk 10 sıralamada toplam kelime sayısında düşüş olmuş. Kasım ayı öncesinde yeni kampanyaların ve ürünlerin girmesi nedeniyle ilk 10 sırada bir kayıp yaşadıklarını düşünüyorum. Organik anahtar kelimelerde görünen 1.221.252 sayısı ilk 100 sıradaki toplam kelimeyi yansıtıyor.

2)n11.com

n11, Trendyola göre daha avantajlı konumda görünüyor. Sitenin SEO altyapısı zamanında iyi dizayn edildiği için çok sıkıntı yaşamıyor olabilirler. Tabii alışveriş çılgınlığı, marka aramalarının artması, gelen inbound linkler de bu yükselişi tetiklemiş olabilir. Satışa ne kadar yansıdığını ise tabii ki bilemeyiz. Toplam kelime sayısında Trendyol’un neredeyse 2 katı bir büyüklüğe sahip.

3)Hepsiburada

Hepsiburada sıralama açısından düşüş gösteriyor 1 ve 10.sıralardaki kelimelerde. Ancak buna rağmen ilk 100 sıradaki toplam kelime sayısı n11 ve Trendyol’un toplamı kadar 🙂

4)GittiGidiyor

Bu dönemde bana göre diğer rakiplerine nispeten daha sessiz ilerleyen Gittigidiyor da Kasım ayı başlangıcı ile bir düşüş yaşamış. Genel olarak bütün siteleri incelediğimizde sıralamalarda n11 olumlu bir ivme kazanmış görünüyor. Ancak Google’daki marka aramalarında ise Trendyol açık ara önde.

Yarışın asıl kazananı kim bilmiyoruz(ciro olarak), ancak başlıktaki soruya istinaden aramalarda Trendyol, sıralamalarda n11 yakaladığı ivme ile önde. Bununla birlikte 81 ilde de online alışveriş için bir çılgınlık yaşanmış görünüyor Google Trends’e göre.

Ve bence asıl kazanan sektör oldu. Geçen seneye göre büyüme olduğunu düşünüyorum. SEO, Ads, geleneksel reklamlar derken online alışveriş sektörü büyüyor ve bu da dijital pazarlama uzmanlarına yarıyor.

Black Friday’de neler olacak hep birlikte göreceğiz.

Konuyla ilgili yorumlarınızı da mutlaka duymak isterim 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published.