Home » Google Algoritma Güncellemelerini Takip Edebileceğiniz 9 Platform

Google Algoritma Güncellemelerini Takip Edebileceğiniz 9 Platform

Google kendini sürekli yeniliyor, algoritmasını değiştiriyor ve düzenli olarak güncellemeler yayınlıyor. Peki bunlardan haberdar olmak istemez miydiniz?

Google dünyanın en büyük ve en gelişmiş arama motoru. Algoritmaları sayesinde inanılmaz işler başarıyor. E haliyle bu değerli olan algoritmalarını da düzenli olarak geliştiriyor ve üzerine sürekli çalışmalar yapıyor. Yaptığı bu çalışmalar neticesinde Google’daki sıralamalar etkileniyor ve Google güncellemeleri yayımlanıyor.

Bundan 4-5 yıl önce backlink mi olur, içerik güncellemesi mi gelir diye düşünürken, Twitter’da Google açıklamaları yakalamaya çalışıp forumları gezerken bugün geldiğimiz noktada ihtiyaçlarımızı bir kaç araçtan giderebiliyoruz.

Bugün Google güncellemelerini takip edebileceğiniz platformları ve detaylarını sizler için paylaştım.

1.Mozcast

HEMEN İNCELE

MozCast, dünyanın en büyük SEO komünitelerinden Moz tarafından geliştirildi. Son 30 güne bakarak Google’daki ani değişimleri görebiliyorsunuz. Bir de “Features” kısmı var. SERP bileşen değişimlerini takip edebilirsiniz.

2. SEMrush Sensor

HEMEN İNCELE

SEMrush Sensor’e bayılıyorum desem yeridir. Analytics’te ani trafik değişimlerinde veya garip gelen durumlarda hemen buraya bakıyorum. Çünkü kategori bazlı ayrıştırmalar var. Türkiye için bir Sensor database’i henüz yok ancak yurt dışını özenle takip ediyorum.

Bu özellik SEMrush’un ana dashboard’unda organik performans alanında da var. “Unconfirmed” değişiklikleri de görebiliyorsunuz.

3. CognitiveSEO Signals

HEMEN İNCELE

Backlink konusundaki bağlamsal ve sinirbilim yaklaşımı ile sektöre yenilikler getiren CognitiveSEO’nun Signals aracı da Google güncellemelerini takip etmeniz için ideal. Bir güzel yanı ise mail adresini bırakıp güncelleme olduğunda size mail gelmesini sağlayabiliyorsunuz.

4. Algoroo by DejanSEO

HEMEN İNCELE

DejanSEO uzun yıllardır takip ettiğim ve hatta online olarak tanıştığım mükemmel bir ekip. Özellikle de Dan. İnanılmaz araştırmalar yapıyor ve beyin yakıcı sonuçlar paylaşıyorlar. 2016 yılında farklı katılımcılarla beraber “Neden farklı sitelere link verme motivasyonumuz var ve bunu neden yapıyoruz?” konulu bir çalışma yapmıştık.

Algoroo da aslında SEO’ya ciddi manada kafa kıran bir ekibin ürünü ve diğer araçlardan farklı olarak iniş çıkış gösteren site adreslerini de görebiliyorsunuz.

5. AccuRanker Grump

HEMEN İNCELE

Diğer araçlar gibi grafiksel ve detaylı olmasa da AccuRanker’ın Grump isimli aracı da size güncellemeler hakkında bilgi verebiliyor.

6. SERPmetrics Fluctuation

HEMEN İNCELE

Diğer araçlara göre sade kalsa da SERPmetrics aracının diğerlerinden bir farkı Bing’i de işin içine dahil etmesi.

7. Searchmetrics Essentials

HEMEN İNCELE

Searchmetrics ücretli bir araç ancak hesap oluşturup ücretsiz bir şekilde geriye dönük 6 aya bakabiliyorsunuz. SEO visibility alanında “Google Updates” alanını seçerek SEO görünürlüğünüzün hangi güncellemeden olumlu veya olumsuz etkilendiğini görebiliyorsunuz. Muazzam.

8. Advanced Web Ranking – Algorithm Changes

HEMEN İNCELE

Advanced Web Ranking de Google güncellemelerini takip edebileceğiniz bir araç geliştirmiş.

9. RankRanger – Risk Index

HEMEN İNCELE

Bir keyword sıralama takip aracı olan RankRanger de sektörde oldukça yenilikçi bir araç olarak biliniyor. Geliştirdiği Risk Index adlı ücretsiz Google algoritma takip aracı ile birlikte çok güzel veriler sunuyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.